
Španielsko
Španielsko, dlhý tvar Španielske kráľovstvo, je štát v južnej Európe, ktorého časti územia ležia v Atlantickom oceáne, Stredozemnom mori a Afrike. Je najväčšou krajinou južnej Európy a štvrtým najľudnatejším členským štátom Európskej únie. Rozprestiera sa na väčšine Pyrenejského polostrova a jej územie zahŕňa aj Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori a autonómne mestá Ceuta a Melilla v Afrike.t
V ranom staroveku obývali Pyrenejský polostrov keltské a iberské kmene spolu s ďalšími miestnymi predrímskymi národmi. Po dobytí Pyrenejského polostrova Rimanmi vznikla provincia Hispánia. Po romanizácii a christianizácii Hispánie sa po páde Západorímskej ríše začali do krajiny sťahovať kmene zo strednej Európy vrátane Vizigótov, ktorí vytvorili Vizigótske kráľovstvo s centrom v Tolede. Začiatkom ôsmeho storočia väčšinu polostrova dobyl Umajjovský kalifát a počas ranej islamskej vlády sa Al-Andalus stal dominantnou polostrovnou mocnosťou s centrom v Córdobe. V severnej časti Pyrenejského polostrova vzniklo niekoľko kresťanských kráľovstiev, medzi nimi najmä Astúria, León, Kastília, Aragónsko, Navarra a Portugalsko; uskutočnili prerušovanú vojenskú expanziu na juh a opätovné osídľovanie, známe ako reconquista, čím odrazili islamskú nadvládu na Pyrenejskom polostrove, ktorá vyvrcholila kresťanským obsadením nasridského kráľovstva Granada v roku 1492. Dynastické spojenie Kastílskej a Aragónskej koruny v roku 1479 pod vládou katolíckych monarchov sa často považuje za de facto zjednotenie Španielska ako národného štátu.
Španielsko viedlo zámorské objavy, počas ktorej bolo priekopníkom v objavovaní a kolonizácii Nového sveta, uskutočnilo prvú plavbu okolo sveta a vytvorilo jednu z najväčších ríš v dejinách. Španielske impérium nakoniec dosiahlo celosvetový rozmer, rozšírilo sa na všetky kontinenty a podporilo vznik globálneho obchodného systému poháňaného najmä drahými kovmi. V 18. storočí sa uskutočnili rozsiahle reformy a najmä reformy Bourbonovcov, ktoré centralizovali kontinentálne Španielsko. V 19. storočí po víťazstve v polostrovnej vojne viedli nasledujúce politické rozpory medzi liberálmi a absolutistami k osamostatneniu väčšiny amerických kolónií. Tieto politické rozpory sa napokon zjednotili v 20. storočí počas španielskej občianskej vojny, čo viedlo k vzniku frankistickej diktatúry, ktorá trvala do roku 1975. Po obnovení demokracie a vstupe do Európskej únie krajina zažila hospodársky rozmach, ktorý ju zásadne spoločensky a politicky zmenil. Od čias Siglo de Oro majú španielske umenie, architektúra, hudba, poézia, maliarstvo, literatúra a kuchyňa vplyv na celom svete, najmä v západnej Európe a Amerike. Španielsko sa považuje za jednu z hlavných latinských krajín Európy a kultúrnu veľmoc.[1][2] Odrazom veľkého kultúrneho bohatstva Španielska je jeden z najväčších počtov pamiatok svetového kultúrneho dedičstva na svete, je druhou najnavštevovanejšou krajinou na svete a najobľúbenejšou destináciou európskych študentov.[3] Jeho kultúrny vplyv sa rozširuje na viac ako 600 miliónov hispanofónnych obyvateľov, vďaka čomu je španielčina druhým najpoužívanejším materinským jazykom na svete a najrozšírenejším románskym jazykom na svete.
Prvé známky ľudského osídlenia Pyrenejského polostrova sa datujú do obdobia paleolitu, konca treťohôr. Postupne sa tu objavovali okruhliakové industrie (najmä olduvan), rôzne staro- a stredo-paleotické kultúry a v mladom paleolite napríklad gravettien, epigravettien a magdalenien. K najvýznamnejším náleziskám z paleolitu patria oblasti v blízkosti Sorie, Madridu a Lisabonu, jaskyňa Castillo (Santander) terasy rieky Manzanaresu, jaskyňa Negra (Valencia) a ďalšie. Paleolitický človek sa živil najmä lovom zvierat a rybolovom.
Časť obdobia paleolitu sa v tejto oblasti vyznačovala jaskynným umením, ktoré sa okrem územia Francúzska zachovalo iba tu. Asi najznámejšou jaskynnou galériou je Altamira, objavená Marcelinom de Sautuola v roku 1879.
V mezolite asi došlo k splynutiu epigravettienského človeka a kultúry capsienu zo severnej Afriky. Na severe Španielska sa vyskytovala kultúra asturien.
Zdroj: Španielsko – Wikipédia